اعمال وارد شده در شب و روز عاشورا | سایت تفریحی خبری خرگوش
آدمیانی مانند گل های لاله ، زندگی کوتاه در هستی و نقشی ماندگار در اندیشه ما دارند .
خوش آمدید - امروز : شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹
خانه » مطالب ویژه » اعمال وارد شده در شب و روز عاشورا
اعمال وارد شده در شب و روز عاشورا

اعمال وارد شده در شب و روز عاشورا

اعمال وارد شده در شب و روز عاشورا

[caption id="attachment_12340" align="aligncenter" width="300"]اعمال وارد شده در شب و روز عاشورا اعمال وارد شده در شب و روز عاشورا[/caption]

اعمال شب و روز عاشورا؛ نمازها و دعاهای وارد شده در شب و روز عاشورا، زیارت های وارد شده در شب و روز عاشورا، برای شب و روز عاشورا اعمالی ذکر شده است که در ادامه مطلب مشاهده می کنید.

اعمال وارد شده در شب و روز عاشورا

عاشورا

[caption id="attachment_12340" align="aligncenter" width="306"]اعمال وارد شده در شب و روز عاشورا اعمال وارد شده در شب و روز عاشورا[/caption]

سیّد بن طاووس در اقبال الاعمال از برای شب عاشورا، دعا و نمازهای بسیاری نقل کرده، از جمله صد رکعت نماز هر رکعت به حمد و سه مرتبه قل هو الله احد و بعد از فراغ از جمیع بگوید: سبحان الله و الحمدالله و الااله الا الله و الله اکبر و لاحول و لاقوه الابالله العلی‌العظیم هفتاد مرتبه و در روایت دیگر، بعد از العلی‌العظیم استغفار نیز ذکر شده است.

همچنین، چهار رکعت نماز در آخر شب و در هر رکعت، بعد از حمد هر یک از آیه‌الکرسی و توحید و فلق و ناس را ده مرتبه بخواند و بعد از سلام صد مرتبه توحید و بخواند و از جمله چهار رکعت نماز در هر رکعت حمد و پنجاه مرتبه توحید و این نماز مطابق است با نماز امیر المؤمنین علیه السّلام که فضیلت بسیار دارد .

بعد از نماز فرموده ذکر خدا بسیار کند و صلوات بسیار بفرستد بر رسول خدا صلی ا... علیه و آله و لعن کند بر دشمنان ایشان آن چه می‌تواند.

خواندن زیارت وارث

احیاء امشب ثواب هفتاد سال عبادت را دارد. معلوم است که منظور چیست؛ یعنی یک احیای امشب، و بیداری و ارتباط خوب با خدا در این شب، می تواند مسیر هفتاد سال زندگی انسان را تغییر دهد، می تواند مسیر زندگی انسان را معین کند.

امشب به نقل از سید ابن طاووس، صد رکعت نماز دارد، پنجاه تا دو رکعت، در هر رکعتی یک حمد و یک قل هوالله. چرا؟ چون امشب یاران امام حسین نماز خواندند، امشب بندگی کردند، مثل کندوی زنبور عسل از اردوگاهشان صدای مناجات، دعا و گفت و گوی با خدا می آمد.

امشب گفتن هفتاد مرتبه لاحول ولاقوه الا بالله العلی العظیم مستحب است. چون این ذکر، ذکر امام حسین بوده، مثل فردا بااین ذکر به قلب دشمن می زد و برمی گشت و می فرمود: لاحول ولاقوه الا بالله. امشب هفتاد مرتبه سبحان الله و الحمدلله ولا اله الا الله والله اکبر وارد است، چون فردا تجلی تسبیح، تکبیر، تحمید و همه ارزش ها و همه صفات الهی در اردوگاه حسین بود.

هم تسبیح بود؛ سبحان الله، هم تنزیه و هم عظمت الهی. لذا این ذکر، امشب جزو ذکرهایی است که هفتاد مرتبه وارد شده است. امشب نماز امیرالمؤمنین وارد است، نمازی که در دو رکعت، یک حمد و پنجاه قل هوالله خوانده می شود و مشهور به نماز امیرالمؤمنین است، امّا امشب این نماز به صورت خاص وراد شده است.

سیّد ابن طاووس و برخی دیگر از شخصیت هایی که در اعمال و لیالی؛ این شب ها نوشته اند، این اعمال را برای امشب ذکر کرده اند. پس امشب چهره عبادی هم دارد، جدای از چهره مصیبت، چهره عزا و چهره تبیین آن حادثه عظیم عاشورا.

روز دهم روز شهادت ابا عبدالله الحسين عليه السلام و روز مصيبت و حزن ائمه اطهار عليهم السلام و شيعيان ايشان است و شايسته است كه شيعيان در اين روز مشغول كارى از كارهاى دنيا نگردند و از براى خانه خود چيزى ذخيره نكنند و مشغول گريه و نوحه و مصيبت باشند و تعزيت حضرت امام حسين عليه السلام را اقامه نمايند و به ماتم اشتغال نمايند به نحوى كه در ماتم عزيزترين اولاد و اقارب خود اشتغال مى ‏نمايند.

سعى كنند در نفرين و لعن بر قاتلان آن حضرت و يكديگر را تعزيت گويند در مصيبت آن جناب و بگويند: أَعْظَمَ اللَّهُ أُجُورَ نَا بِمُصَابِنَا بِالْحُسَيْنِ عَلَيْهِ السَّلاَمُ‏ وَ جَعَلَنَا وَ إِيَّاكُمْ مِنَ الطَّالِبِينَ بِثَارِهِ مَعَ وَلِيِّهِ الْإِمَامِ الْمَهْدِيِّ مِنْ آلِ مُحَمَّدٍ عَلَيْهِمُ (عَلَيْهِ السَّلاَمُ)

و شايسته است در اين روز مقتل بخوانند و يكديگر را بگريانند.

علامه مجلسى در زاد المعاد فرموده و بهتر آن است كه روز نهم و دهم را روزه ندارد زيرا كه بنى اميّه اين دو روز را براى بركت و شماتت بر قتل آن حضرت روزه مى ‏داشتند‏. امّا از طريق اهل بيت عليهم السلام احاديث بسيار در مذمّت روزه اين دو روز خصوصاً روز عاشورا وارد شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

  گردآوری : سایت خبری تفریحی خرگوش
اشتراک گذاری مطلب

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

  1. اعمال وارد شده در شب و روز عاشورا
    http://khargush.com/acts-ashura-day-night/

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است 79