شامپوهای سرطان زا | سایت تفریحی خبری خرگوش
به زبانت اجازه نده که قبل از اندیشه ات به کار افتد.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹
خانه » سلامت » پزشکی » شامپوهای سرطان زا
شامپوهای سرطان زا

شامپوهای سرطان زا

شامپوهای سرطان زا

[caption id="attachment_8083" align="aligncenter" width="300"]شامپوهای سرطان زا شامپوهای سرطان زا[/caption]

در طول روز از فراورده های بسیاری استفاده می کنیم که شاید فکرش را نکنیم که بعضی از این فراورده ها برای سلامتیمان مضر است. شامپو یکی از این فراورده هاست که در طول هفته چندین بار از آن استفاده می کنیم و شاید اصلاً خبر نداشته باشیم از چه موادی ساخته شده است. موادی که تأثیر جبران ناپذیری بر پوست و موی ما می گذارند. البتّه این مواد تنها در شامپو نیست. محصولات آرایشی و بهداشتی دیگر نیز ممکن است حاوی این مواد باشند. در این جا شما را با چند ماده مضر که ممکن است در برخی شامپوها و لوازم آرایشی وجود داشته باشند آشنا می کنیم.

شامپوهای سرطان زا

سرطان

[caption id="attachment_8083" align="aligncenter" width="700"]شامپوهای سرطان زا شامپوهای سرطان زا[/caption]

بسیاری از محصولات مراقبت از مو و سایر محصولات خانوادگی از ماده نگهدارنده فرمالدئید استفاده می‌کنند. مطالعات نشان داده است که این ماده رابطه مستقیمی با ایجاد سرطان دارد. اگر چه این سازگاری در موش‌ها ثابت شده است. به گفته انجمن سرطان امریکا کارگرانی که با این ماده به صورت مستقیم سر و کار دارند، تغییرات کروموزومی شدیدتری نسبت به افراد دیگر دارند. این یافته ادعایی را مطرح می‌کند که فرمالدئید ممکن است باعث بروز لوسمی در بدن شود.

نشان استاندارد FDA چیست؟

«استاندارد FDA نشان سازمان غذا و داروی آمریکا FDA)Food and Drug Administration) یکی از آژانس‌های وزارت بهداشت، درمان و خدمات انسانی ایالات متحده و یکی از بخش‌های اجرایی این کشور است. FDA مسئول حفظ و ارتقای سطح سلامت جامعه از طریق تنظیم و نظارت بر ایمنی مواد غذایی، محصولات تنباکویی، مکمل‌های غذایی، واکسن، تزریق خون، دستگاه‌های پزشکی، دستگاه‌های ساطع اشعه الکترومغناطیس (ERED)، محصولات دامپزشکی و لوازم آرایشی است»

مشکلات بهداشتی گزارش شده به FDA

به تازگی سازمان غذا و داروی امریکا گزارش‌هایی نامطلوب و نگران کننده‌ای از مواد غذایی و محصولات زیبایی منتشر کرده است. این گزارش‌ها بر پایه مواد غذایی و بهداشتی از سال ۲۰۰۴ به بعد جمع آوری شده است. این مطالب مبنای خوبی برای تحقیق بیشتر درباره اثرات لوازم آرایشی و بهداشتی است.

استیو سوز که خود متخصص پوست و محصولات مراقبت از مو و پوست در مرکز پزشکی McGaw است می‌گوید:«در این گزارش لیستی از عوارض جانبی مواد آرایشی و بهداشتی آمده است». وی در ادامه می‌گوید:«متاسفانه شوینده‌هایی که برای تمیز کردن نوزادان به‌ کار گرفته می‌شد، آسیب‌های شدیدی هم چون بستری شدن و حتی مرگ نوزادان را به همراه داشته است» این گزارش نشان می‌دهد که محصولات بهداشتی، نیازمند ارزیابی و پیگیری‌های جدی برای محافظت مصرف کنندگان این گونه مواد آرایشی و بهداشتی است.

با این شرایط، گزارش‌های مربوط به این مواد مضر و نامطلوب در سال گذشته دوبرابر شده است. شکایات عمدتا مربوط به ریزش مو، آسیب دیدگی پوست ناشی از مصرف محصولات WEN است. سازندگان محصولات نرم کننده و خنک کننده WEN هزاران شکایت دریافت کرده‌اند که تنها ۱۰۰ مورد از این شکایت‌ها به FDA رسیده است.

هنگامی که سازمان غذا و داروی امریکا خواستار شکایت مستقیم مصرف کنندگان محصولات WEN شدند، هزاران نفر از شکایت سرباز زدند. طبق اعلام مسئولان بازاریابی محصولات WEN هنوز هیچ شواهدی دال بر این نیست که نرم کننده‌های این شرکت باعث ریزش مو شوند.

چند محدودیت در خرید

در حالی که شما ممکن است، فکر کنید که شامپوهایی که درون قفسه‌های فروشگاه هستند، باید دارای مقررات بوده و تمامی حقایق محصولات را بیان کنند، اما بیا داشته باشید که صنایع ساخت محصولات آرایشی و بهداشتی مقررات را خودشان وضع می‌کنند. شما فقط می‌توانید از نظر پزشکی به معایب و صدماتی که این محصولات به بدنتان می‌زنند، پی ببرید و راه دیگری برای شناسایی آنها ندارید. طبق گفته‌های وب سایت: FDA شرکت‌ها و افرادی که لوازم آرایشی را تولید کرده و به فروش می‌رسانند، دارای مسئولیت قانونی برای اطمینان از ایمن بودن محصولات خود هستند. قانون و مقررات FDA نیازمند آزمایش‌های خاص برای نشان دادن ایمنی محصولات فردی و ملزومات فردی است.

FDA نگرانی‌ها را کم می‌کند. از آنجایی که به صنعت مواد آرایشی اجازه استفاده از برخی مواد خاص که بسیار مضر هستند را نمی‌دهد. علاوه بر این سازمان غذا و داروی امریکا از انتشار محصولات تقلبی و یا با علامت تجاری نامعلوم جلو گیری می‌کند. با این حال شما می‌توانید برخی از مشکلات این سیستم را خودتان تنظیم کنید.

برای چه از مصرف برخی محصولات باید اجتناب کرد

در حالی که سازمان FDA و شرکت‌های سازنده مواد زیبایی مبارزه با این مشکل را می‌دانند. اما شما باید با مواد مضر و خطرناک تشکیل دهنده لوازم آرایشی و بهداشتی آشنا شوید و آنها را استفاده نکنید. برای این کار لازم است، ادامه مطلب را بخوانید تا با این مواد مضر و آسیب‌هایی که ممکن است به شما وارد کنند، آشنا شوید.

۱. سولفات

سولفات از جمله عنصرهایی است که به چشم، دهان و حتی به ریه‌‌های شما آسیب می‌رساند و محصولی که در ترکیبات خودش دارای سولفات باشد، برای کسانی که دارای پوستی حساس هستند، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. دانشمندان سولفات سدیم را روی موش آزمایشگاهی آزمایش کرده‌اند و متوجه شده‌اند که در آنها ایجاد سرطان می‌کند. با این حال محققان ارتباط مستقیم بین سرطان و سولفات را پیدا نکرده‌اند.

۲. فرمالدئید

باور کنید یا نه، بسیاری از محصولات مراقبت از مو و سایر محصولات خانوادگی از این ماده نگهدارنده استفاده می‌کنند. مطالعات نشان داده است که این ماده رابطه مستقیمی با ایجاد سرطان دارد. اگر چه این سازگاری در موش‌ها ثابت شده است. به گفته انجمن سرطان امریکا کارگرانی که با این ماده به صورت مستقیم سر و کار دارند، تغییرات کروموزومی شدیدتری نسبت به افراد دیگر دارند. این یافته ادعایی را مطرح می‌کند که فرمالدئید ممکن است باعث بروز لوسمی در بدن شود. در این رابطه بسیاری از سازمان‌های معتبر فرمالدئید را سرطان زا می‌دانند.

بسیاری از محصولات مراقبت از مو و سایر محصولات خانوادگی از ماده نگهدارنده فرمالدئید استفاده می‌کنند. مطالعات نشان داده است که این ماده رابطه مستقیمی با ایجاد سرطان دارد. اگر چه این سازگاری در موش‌ها ثابت شده است. به گفته انجمن سرطان امریکا کارگرانی که با این ماده به صورت مستقیم سر و کار دارند، تغییرات کروموزومی شدیدتری نسبت به افراد دیگر دارند. این یافته ادعایی را مطرح می‌کند که فرمالدئید ممکن است باعث بروز لوسمی در بدن شود. شامپو سرویس سبک زندگی فردا؛ بشیر قلی‌زاده سرچشمه: در زندگی با وسایل مختلفی سر و کار داریم که شاید فکرش را هم نکنیم که برخی از این وسایل ممکن است برای سلامتی‌مان ضرر داشته باشد! شامپو یکی از آن مواردی است که در طول یک هفته چندین بار از آن استفاده می‌کنیم، و شاید با مواد مضری که ممکن است در آن باشند اصلا آشنایی نداشته باشیم. موادی که ممکن است صدمات جبران ناپذیری بر روی پوست و مو ایجاد کنند. البته وجود مواد مضر فقط در شامپو خلاصه نمی‌شود، محصولات آرایشی و بهداشتی زیادی وجود دارند که ممکن است دارای این مواد مضره باشند. در این یادداشت با چند ماده مضر که در برخی از شامپوها و لوازم آرایشی بهداشتی موجود است و ممکن است آسیب‌هایی زیادی برای شما ایجاد کند، آشنا می‌شویم. نشان استاندارد FDA چیست؟

«استاندارد FDA نشان سازمان غذا و داروی آمریکا FDA)Food and Drug Administration) یکی از آژانس‌های وزارت بهداشت، درمان و خدمات انسانی ایالات متحده و یکی از بخش‌های اجرایی این کشور است. FDA مسئول حفظ و ارتقای سطح سلامت جامعه از طریق تنظیم و نظارت بر ایمنی مواد غذایی، محصولات تنباکویی، مکمل‌های غذایی، واکسن، تزریق خون، دستگاه‌های پزشکی، دستگاه‌های ساطع اشعه الکترومغناطیس (ERED)، محصولات دامپزشکی و لوازم آرایشی است» با ۳ ماده مضر تشکیل دهنده شامپوها بیشتر آشنا شوید

مشکلات بهداشتی گزارش شده به FDA

به تازگی سازمان غذا و داروی امریکا گزارش‌هایی نامطلوب و نگران کننده‌ای از مواد غذایی و محصولات زیبایی منتشر کرده است. این گزارش‌ها بر پایه مواد غذایی و بهداشتی از سال ۲۰۰۴ به بعد جمع آوری شده است. این مطالب مبنای خوبی برای تحقیق بیشتر درباره اثرات لوازم آرایشی و بهداشتی است.

استیو سوز که خود متخصص پوست و محصولات مراقبت از مو و پوست در مرکز پزشکی McGaw است می‌گوید:«در این گزارش لیستی از عوارض جانبی مواد آرایشی و بهداشتی آمده است». وی در ادامه می‌گوید:«متاسفانه شوینده‌هایی که برای تمیز کردن نوزادان به‌ کار گرفته می‌شد، آسیب‌های شدیدی هم چون بستری شدن و حتی مرگ نوزادان را به همراه داشته است» این گزارش نشان می‌دهد که محصولات بهداشتی، نیازمند ارزیابی و پیگیری‌های جدی برای محافظت مصرف کنندگان این گونه مواد آرایشی و بهداشتی است. با این شرایط، گزارش‌های مربوط به این مواد مضر و نامطلوب در سال گذشته دوبرابر شده است. شکایات عمدتا مربوط به ریزش مو، آسیب دیدگی پوست ناشی از مصرف محصولات WEN است. سازندگان محصولات نرم کننده و خنک کننده WEN هزاران شکایت دریافت کرده‌اند که تنها ۱۰۰ مورد از این شکایت‌ها به FDA رسیده است.

هنگامی که سازمان غذا و داروی امریکا خواستار شکایت مستقیم مصرف کنندگان محصولات WEN شدند، هزاران نفر از شکایت سرباز زدند. طبق اعلام مسئولان بازاریابی محصولات WEN هنوز هیچ شواهدی دال بر این نیست که نرم کننده‌های این شرکت باعث ریزش مو شوند. خرید شامپو

چند محدودیت در خرید

در حالی که شما ممکن است، فکر کنید که شامپوهایی که درون قفسه‌های فروشگاه هستند، باید دارای مقرّرات بوده و تمامی حقایق محصولات را بیان کنند، اما به یاد داشته باشید که صنایع ساخت محصولات آرایشی و بهداشتی مقرّرات را خودشان وضع می‌کنند. شما فقط می‌توانید از نظر پزشکی به معایب و صدماتی که این محصولات به بدنتان می‌زنند، پی ببرید و راه دیگری برای شناسایی آنها ندارید. طبق گفته‌های وب سایت: FDA شرکت‌ها و افرادی که لوازم آرایشی را تولید کرده و به فروش می‌رسانند، دارای مسئولیت قانونی برای اطمینان از ایمن بودن محصولات خود هستند. قانون و مقررات FDA نیازمند آزمایش‌های خاص برای نشان دادن ایمنی محصولات فردی و ملزومات فردی است.

FDA نگرانی‌ها را کم می‌کند. از آنجایی که به صنعت مواد آرایشی اجازه استفاده از برخی مواد خاص که بسیار مضر هستند را نمی‌دهد. علاوه بر این سازمان غذا و داروی امریکا از انتشار محصولات تقلبی و یا با علامت تجاری نامعلوم جلو گیری می‌کند. با این حال شما می‌توانید برخی از مشکلات این سیستم را خودتان تنظیم کنید. با ۳ ماده مضر تشکیل دهنده شامپوها بیشتر آشنا شوید

برای چه از مصرف برخی محصولات باید اجتناب کرد

در حالی که سازمان FDA و شرکت‌های سازنده مواد زیبایی مبارزه با این مشکل را می‌دانند. امّا شما باید با مواد مضر و خطرناک تشکیل دهنده لوازم آرایشی و بهداشتی آشنا شوید و آنها را استفاده نکنید. برای این کار لازم است، ادامه مطلب را بخوانید تا با این مواد مضر و آسیب‌هایی که ممکن است به شما وارد کنند، آشنا شوید. شامپو

۱. سولفات

سولفات از جمله عنصرهایی است که به چشم، دهان و حتی به ریه‌‌های شما آسیب می‌رساند و محصولی که در ترکیبات خودش دارای سولفات باشد، برای کسانی که دارای پوستی حساس هستند، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. دانشمندان سولفات سدیم را روی موش آزمایشگاهی آزمایش کرده‌اند و متوجه شده‌اند که در آنها ایجاد سرطان می‌کند. با این حال محققان ارتباط مستقیم بین سرطان و سولفات را پیدا نکرده‌اند. ۲. فرمالدئید

باور کنید یا نه، بسیاری از محصولات مراقبت از مو و سایر محصولات خانوادگی از این ماده نگهدارنده استفاده می‌کنند. مطالعات نشان داده است که این ماده رابطه مستقیمی با ایجاد سرطان دارد. اگر چه این سازگاری در موش‌ها ثابت شده است. به گفته انجمن سرطان امریکا کارگرانی که با این ماده به صورت مستقیم سر و کار دارند، تغییرات کروموزومی شدیدتری نسبت به افراد دیگر دارند. این یافته ادعایی را مطرح می‌کند که فرمالدئید ممکن است باعث بروز لوسمی در بدن شود. در این رابطه بسیاری از سازمان‌های معتبر فرمالدئید را سرطان زا می‌دانند. با ۳ ماده مضر تشکیل دهنده شامپوها بیشتر آشنا شوید

۳. پارابنز

شرکت‌های سازنده مواد آرایشی و بهداشتی بیشتر از پارابنزها برای جلوگیری از رشد باکتری‌ها استفاده می‌کنند. با این حال این ماده شیمیایی استرروژن را در بدن شبیه سازی می‌کند و باعث رشد سریع سلول‌های سرطانی می‌شود. در حال حاضر FDA هیچ مدرک قوی و محکمه پسندی برای جلوگیری از استفاده این مواد در لوازم آرایشی و بهداشتی پیدا نکرده است. به طور کلی باقیماند مواد شیمیایی که ممکن است با هورمون‌ها عجین شود یک ایده خوب برای این سازمان است تا جلوی تولید چنین موادی را بگیرد. نکته: در حالی که با مواد تشکیل دهند غذا، با مقررات بیشتر و بسیار جدی تری برخورد می‌کنند. اما در مورد محصولات آرایشی و بهداشتی آنچنان باید و شاید برخورد جدی صورت نمی‌گیرد. اگر عنصری ارتباط مستقیم با بیماری نداشته باشد، شرکت‌های سازنده مواد بهداشتی الزامی برای استفاده نکردن از این گونه مواد ندارند. با این حال محققان نتایج مضر استفاده از این گونه مواد در لوازم آرایشی و بهداشتی را یافته‌اند. اما شما باید دقتتان را برای استفاده از این گونه لوازم، ‌به خصوص شامپو‌ها را بیشتر کنید و با خواندن مواد تشکیل دهنده آنها از ماهیت واقعی آنها بیشتر آگاه شوید.

منبع : فردا نیوز

گردآوری : سایت خبری تفریحی خرگوش

اشتراک گذاری مطلب

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است 65