حقایقی عجیب درباره حادثه پلاسکو | سایت تفریحی خبری خرگوش
خداوندا مرا از کسانی قرار دِه که دنیاشان را برای دینشان میفروشند نه دینشان را برای دنیاشان. (دکتر علی شریعتی)
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹
خانه » اخبار داغ » حقایقی عجیب درباره حادثه پلاسکو
حقایقی عجیب درباره حادثه پلاسکو

حقایقی عجیب درباره حادثه پلاسکو

حقایقی عجیب درباره حادثه پلاسکو

[caption id="attachment_4065" align="aligncenter" width="300"]حقایقی عجیب درباره حادثه پلاسکو حقایقی عجیب درباره حادثه پلاسکو[/caption]

سلمان خدادادی رییس کمیسیون اجتماعی مجلس، محمدرضا نجفی رییس کمیته بررسی حادثه پلاسکو در مجمع نمایندگان استان تهران و فاضلی رییس اتاق اصناف نیز گزارش خود را ارائه کردند.

حقایقی عجیب درباره حادثه پلاسکو

بررسی حادثه پلاسکو

[caption id="attachment_4065" align="aligncenter" width="275"]حقایقی عجیب درباره حادثه پلاسکو حقایقی عجیب درباره حادثه پلاسکو[/caption]

بررسی حادثه پلاسکو در صحن مجلس

صبح امروز رحمانی فضلی وزیر کشور و محمدباقر قالیباف شهردار تهران برای ارائه گزارش درباره حادثه ساختمان پلاسکو در صحن علنی مجلس حاضر شدند.

درحالی که برخی نمایندگان تاکید داشتند که ارائه گزارش قالیباف در صحن علنی مجلس باید پس از ارائه گزارش کمیسیون عمران مطرح شود تا احیانا دفاعیات شهرداری بدون توضیحات کارشناسی کمیسیون مربوطه، ذهن نمایندگان را از واقعیت و علل اصلی بروز حادثه پلاسکو منحرف نکند، محمدرضا رضایی کوچی رییس کمیسیون عمران بجای ارائه گزارش تخصصی، بیشتر به حواشی و تعارفات پرداخت و بیش از نیمی از زمان قرائت این گزارش را به تشکر و تقدیر از همکاری شهرداری و وزارت کشور و دیگر مسئولان اختصاص داد.

بنابر تصمیم هیات رییسه بر اساس آیین نامه داخلی مجلس، پیش از ارائه گزارش وزیر کشور و شهردار تهران، روسای کمیسیون های مربوطه به نمایندگان گزارش دادند که بر این اساس، به ترتیب محمدجواد کولیوند رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور، محمدرضا رضایی کوچی رییس کمیسیون عمران و امینی سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به صحن گزارش دادند.

سلمان خدادادی رییس کمیسیون اجتماعی مجلس، محمدرضا نجفی رییس کمیته بررسی حادثه پلاسکو در مجمع نمایندگان استان تهران و فاضلی رییس اتاق اصناف نیز گزارش خود را ارائه کردند.

هنگامی که محمدرضا نجفی رییس کمیته بررسی حادثه پلاسکو در مجمع نمایندگان استان تهران در جریان قرائت گزارش برای مصدومان این حادثه آرزوی شفای عاجل کند، به دلیل یک اشتباه لفظی گفت: برای مسئولان (بجای مصدومان) آرزوی شفای عاجل دارم.

در جریان قرائت گزارش وزیر کشور، تعدادی از نمایندگان نزدیک به شهرداری تهران از جمله محمد دامادی، مهرداد لاهوتی، رضایی کوچی، اکبر رنجبرزاده، شهرام کوسه غراوی با حضور در پشت جایگاه هیات رییسه با یکدیگر بحث و گفت و گو کردند و این درحالی بود که فرج الله رجبی، بهروز نعمتی و شهروز برزگر نیز با آنها گفت و گو کرده و به نظر می‌رسد که این سه نماینده طرف مقابل این مذاکره بوده و با گروه نخست مشغول بحث بودند.

همزمان نادر قاضی پور دیگر نماینده نزدیک به قالیباف نیز با حضور در جایگاه هیات رییسه مشغول صحبت با علی لاریجانی بود.

قاضی پور بلافاصله پس از آن، به میان نمایندگان بازگشت و محمدحسین فرهنگی، حمیدرضا فولادگر، محمد دهقانی نقندر را با خود به محل جایگاه هیات رییسه برد و در ادامه این گروه جدید از نمایندگان نیز به بحث گروه اول اضافه شدند.

محمدباقر قالیباف بجای قرائت گزارش، درخواست کرد که فیلمی که درباره حادثه پلاسکو تهیه شده بود، پخش شود.

در ابتدای این فیلم مصاحبه‌ای از یک خانم مسن پخش شد که از مردم خواهش می‌کرد محل وقوع حادثه را ترک کنند تا امدادرسانی محقق شود.

تاکید ویژه فیلم شهردار تهران بر این مسئله که حضور مردم در صحنه علت کوتاهی در امدادرسانی بوده یادآور اظهارنظر مرتضی طلایی نایب رییس شورای شهر تهران و از حامیان قالیباف در این شورا بود که اصرار داشت مردم مانع امدادرسانی به موقع بودند.

در بخشی از این فیلم، صدای محمد نوری خواننده محبوب فقید کشورمان روی تصاویر شنیده میشد و این درحالی بود که لحظه ای پس از آن، علی لاریجانی نسبت به قطع کردن فیلم به دلیل نزدیک شدن به زمان نماز و ساعت پایان جلسه دستور داد و گفت که لطفا گزارش را قرائت کنید چراکه به زمان نماز نزدیک می‌شویم و باید گزارش شهرداری نیز قرائت شود.

هنگامی که قالیباف در گزارش خود بر روی پاورپوینت به شاخص‌های مدیریتی اشاره می‌کرد، غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده رشت با صدای بلند گفت: راجع به مدیریت صحبت نکن، از پلاسکو بگو.

این درحالی بود که لحظاتی بعد از این اظهارنظر جعفرزاده، علی مطهری نایب رییس مجلس در کنار صندلی این نماینده مردم رشت در مجلس حاضر شد و دقایقی با او گفت و گو کرد.

درخواست مجلس برای عذرخواهی نهادهای مقصر در فاجعه پلاسکو

خبرگزاری ایسنا: نماینده مردم تهران گزارشی در رابطه با حادثه پلاسکو در صحن علنی مجلس قرائت کرد و گفت: این واقعه را باید از ابعاد گوناگون آن مورد توجه قرار داد و درس گرفت تا از تکرار چنین وقایعی حتی در ابعاد کوچک جلوگیری شود.

در ادامه قرائت گزارش‌های كمیسیون‌های تخصصی مجلس در رابطه با حادثه پلاسكو، محمدرضا نجفی نیز به نمایندگی از جانب مجمع نمایندگان شهر تهران گزارشی را قرائت كرد.

وی گفت: بسیار ناخرسندیم امسال در حالی ایام‌الله دهه فجر را گرامی می داریم كه كام مردم ایران از حادثه فاجعه بار پلاسكو تلخ است،‌ این واقعه را باید از ابعاد گوناگون آن مورد توجه قرار داد و درس گرفت تا از تكرار چنین وقایعی حتی در ابعاد كوچك جلوگیری شود.

این واقعه ابهاماتی را در ذهن مردم ایجاد كرده است كه لازم است به آنها پاسخ گفت.

براساس گزارش مجمع نمایندگان شهر تهران بررسی ها به شرح زیر است:

1-آگاهی از شرایط ساختمان و سطح ایمنی ساختمان این واقعه را پیش بینی پذیر نموده بود.

2- رفع خطراز ساختمان پلاسكو از طریق افزایش ایمنی باید در دسته امور با اولویت بالا كه تدبیر سریع را طلب میكند، قرار میگرفت.

3- رفع خطر از ساختمان پلاسكو تلازم تمام با پلمپ نمودن ساختمان نداشته است.

4- به موجب مواد قانونی شهرداری موظف به رفع خطر از شهر و یا امكان عمومی مانند سینماها و پاساژ و اقدام به ایمن سازی آنها است

5- عدم اقدامات اصلاحی در جهت بهبود ایمنی ساختمان و صرفا اكتفا نمودن به اخطارها ناكافی و از جمله عوامل زمینه ساز بوده است.

6- مسئولیت های مالكین و سرقفلی دارها و سایر دستگاها باید بررسی شود.

7- ابعاد وسیع خسارت جانی و مالی این واقعه شیوه و اثر بخشی مدیریت بحران را نیازمند بررسی نموده است.

8- كفایت و تناسب تجهیزات و ابزار متناسب با شرایط تهران كه سالهاست مشی بلند مرتبه سازی را در پیش گرفته است، جای سئوال دارد.

9- باید نگران وقوع حوادث مشابه بود و ضروری است تدبیر لازمی برای جلوگیری از این وقایع در نظر گرفت،‌ در این راستا، رفع خطر از ساختمان های ناایمن، تقویت توان مدیریت در بحران و اجتناب از ساختن سازه ها بلند مرتبه در مكان های نا ایمن از جمله موارد ضروری است.

10- مبتنی بر نظام ارزشی پذیرش و مسئولیت و عذرخواهی دستگاه های ذی ربط مورد انتظار است،‌ ضمن تشكر ازتلاش های ارزشمند مدیران به ویژه آتش نشان های عزیز باید توجه داشت كه نقد افراد و دستگاه ها از جمله مدریت شهری به معنای نادیده انگاشتن خدمات آنها نیست مردم به عنوان صاحبان انقلاب و كشور حق دارند از شرایط ایمن و خدمات شهری مناسب برخوردار باشند. و از نتایج اصلاحی دستگاه ها مطلع شوند.

دسته بندی : اخبار داغ و ویژه

گردآوری : سایت خبری تفریحی خرگوش

اشتراک گذاری مطلب

تاکنون ۲ نظر ثبت شده است.

  1. حقایقی عجیب درباره حادثه پلاسکو
    http://khargush.com/facts-about-incident-plasco/

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است 84