بازتاب جهانی سخنان ضد ایرانی دونالد ترامپ | سایت تفریحی خبری خرگوش
باران باش و ببار و نپرس کاسه های خالی از آن کیست.(کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷
خانه » اخبار داغ » بازتاب جهانی سخنان ضد ایرانی دونالد ترامپ
بازتاب جهانی سخنان ضد ایرانی دونالد ترامپ

بازتاب جهانی سخنان ضد ایرانی دونالد ترامپ

بازتاب جهانی سخنان ضد ایرانی دونالد ترامپ

بازتاب جهانی سخنان ضد ایرانی دونالد ترامپ

بازتاب جهانی سخنان ضد ایرانی دونالد ترامپ

واکنش های جهانی به اظهارات دونالد ترامپ علیه ایران؛ سخنان شب گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درباره برجام واکنش هایی در بین مقامات داخلی کشورش و همچنین مقامات جهانی داشت.

بازتاب جهانی سخنان ضد ایرانی دونالد ترامپ

دونالد ترامپ

بازتاب جهانی سخنان ضد ایرانی دونالد ترامپ

بازتاب جهانی سخنان ضد ایرانی دونالد ترامپ

به نقل از خبرگزاری فرانسه، سخنرانی دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا درباره راهبرد این کشور در قبال ایران واکنش‌های بین المللی را برانگیخت.

بر این اساس، مذاکره کنندگان آمریکایی توافقنامه هسته‌ای با ایران در سال ۲۰۱۵ اعلام کردند رفتار دونالد ترامپ که نمی خواهد توافقنامه هسته ای با ایران را « تأیید کند » و موضع سخت تر کنگره آمریکا را در این خصوص خواستار است، « نقض » تعهدات آمریکا به شمار می رود.

واکنش مقام های آمریکایی

نانسی پلوسی، رهبر اقلیت کنگره در واکنش به سخنان ترامپ گفت: صحبت های رییس جمهور آمریکا اشتباه بزرگی بود که اعتبار و امنیت واشنگتن را به خطر خواهد انداخت. وی افزود: ایران به تعهدات خود پای بند بوده است و ما با آگاهی از آن از توافق برجام حمایت می کنیم. خروج از برجام ایران را منزوی نمی کند، بلکه آمریکا را منزوی می کند.

بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، اعلام کرد: رویکردی که او از کنگره می خواهد آن را تصویب کند، توافقنامه را نقض خواهد کرد، زیرا این امر تلاش برای مذاکره مجدّد یک جانبه درباره توافقنامه خواهد بود.

وی تأکید کرد: در صورتی که آمریکا به اقدامی پارلمانی یا اقدامی دیگر به منظور تلاش برای تغییر مفاد توافقنامه مبادرت کند، این نقض توافقنامه خواهد بود. متّحدان و شرکای ما به وضوح می گویند وی نباید به هیچ وجه توافقنامه را نقض کند.

وندی شرمن، مذاکره کننده اصلی آمریکایی در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما نیز هشدار داد « هر اقدامی که در جهت شرایط جدید » به توافقنامه هسته ای اضافه شود، « به منزله نقض یک جانبه توافقنامه » تلقی خواهد شد.

به گفته وندی شرمن « حتّی در صورتی که کنگره مجازات هایی را اعمال نکند »، « فقط همین اقدام که رئیس جمهور تصمیم گرفته است تأیید نکند ایران به تعهدات خود پایبند بوده است، توافقنامه را در نوعی ابهام دائمی فرو می برد ». وی افزود: این ( اقدام ترامپ ) آمریکا را « تضعیف و منزوی خواهد کرد ».

وندی شرمن و بن رودز در جریان کنفرانس مطبوعاتی تلفنی که گروه فشار موسوم به «د یپلماسی کار می کند » سازماندهی کرده بود، این مطالب را عنوان کردند. گروه « دیپلماسی کار می کند » را جان کری، وزیر امور خارجه دولت باراک اوباما و اعضای تیم وی به ویژه برای دفاع از توافقنامه هسته ای با ایران ایجاد کرده اند.

سابا شامی، مشاور سیاسی حزب دموکرات آمریکا اعلام کرد، ترامپ بدون آنکه اهدافی را برای راهبردش مشخّص کند فقط به فشارهای اسرائیل پاسخ مثبت داده است.
پل رایان سخنگوی مجلس نمایندگان آمریکا نیز در واکنش به صحبت های ترامپ گفت: از تصمیم ترامپ برای ارزیابی دوباره توافق هسته ای ایران حمایت می کنم و با دولت آمریکا برای مقابله با مجموعه فعالیت های بی ثبات کننده ایران همکاری خواهم کرد.

سناتور رابرت منندز، یکی از سناتورهای دموکرات سنای آمریکا که به شدت با توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ با ایران مخالف بود، روز جمعه طرح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را در خصوص تأیید نکردن پای بندی ایران به این توافق بین المللی، رد کرد.

منندز در بیانیه ای اعلام کرد: اکنون تأیید نکردن این توافق کاری انجام نمی دهد بلکه میان متّحدانمان تردید ایجاد می کند و ایران از پیش متخاصم را جسور می کند . وی افزود: جامعه بین المللی باید نظارت و اجرای توافق هسته ای را تقویت کند.

واکنش روسیه

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه در واکنش به سخنان ترامپ تدابیر ترامپ علیه ایران را اشتباه خواند و از همه طرف ها خواست به توافق هسته ای ایران پای بند باشند.

وزارت خارجه روسیه نیز در واکنش به این سخنان اعلام کرد، از عدم تأیید پایبندی ایران به توافقنامه هسته ای ابراز تأسّف می کنیم. نمی توان درباره اعمال تحریم های جدید بر ایران از طریق شورای امنیت سازمان ملل متحد سخن گفت. ایران به توافقنامه هسته ای پایبند بوده است و ما تمدید تحریم های بین المللی علیه ایران را رد می کنیم. موضع ترامپ در مورد توافقنامه هسته ای به شدّت نگران کننده است. اظهارات تهاجمی و تهدید آمیز هیچ جایی در دیپلماسی بین المللی ندارد.

توییت نهاد سیاست خارجی اتّحادیه اروپا

نهاد سیاست خارجی اتّحادیه اروپا در توییتی با اشاره به واکنش فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتّحادیه اروپا نوشت، توافق هسته ای ایران ستون رژیم عدم اشاعه است. این توافق در جهت خدمت و متعلّق به جامعه بین المللی است. هیچ کشوری نمی تواند آن را لغو کند.

حمایت رژیم صهیونیستی و سعودی

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در واکنش به صحبت های رئیس جمهور آمریکا به خاطر آن چه که سخنان جسورانه دونالد ترامپ خواند به رئیس جمهوری آمریکا تبریک گفت. دونالد ترامپ فرصتی را برای اصلاح توافقنامه هسته ای، مقابله با خشونت طلبی ها و حمایت های ایران از تروریسم ایجاد کرده است.

وزیر اطّلاعات رژیم صهیونیستی نیز جمعه شب سخنان دونالد ترامپ درباره ایران را بسیار مهم خواند و تاکید کرد این سخنان در سایه تهدید های ایران به جنگ منجر خواهد شد.

عربستان سعودی از راهبرد « قاطع » آمریکا در قبال ایران استقبال کرد. یک مقام سعودی اعلام کرد، به همکاری خود با آمریکا و جامعه بین المللی برای مقابله با خطرهای ناشی از اقدامات ایران پای بند هستیم. وی مدعی شد ایران از سپاه پاسداران و شبه نظامیان انصارالله برای تهدید نیروی دریایی بین المللی استفاده می کند.

واکنش یوکیا آمانو

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در واکنش به عدم تایید پای بندی ایران به برجام و ادعای ترامپ در خصوص عدم همکاری ایران با بازرسان آژانس با صدور یک بیانیه گفت: همان طورکه بارها به شورای حکام گزارش داده‌ام، ایران به تعهدات برجامی‌اش پایبند است. وی در ادامه تأکید کرد آژانس تاکنون به هر مکانی که نیاز بوده دسترسی داشته است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

گردآوری : سایت خبری تفریحی خرگوش

اشتراک گذاری مطلب

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

  1. بازتاب جهانی سخنان ضد ایرانی دونالد ترامپ
    http://khargush.com/global-reflection-anti-iranian-remarks-donald-trump/

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است 1