دلیل فوت مرضیه حدیدچی معروف به "طاهره دباغ" در 27 آبان 95 | سایت تفریحی خبری خرگوش
ارزش انسان به افکار و باورهای اوست
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹
خانه » اخبار داغ » دلیل فوت مرضیه حدیدچی معروف به “طاهره دباغ” در ۲۷ آبان ۹۵
دلیل فوت مرضیه حدیدچی معروف به “طاهره دباغ” در ۲۷ آبان ۹۵

دلیل فوت مرضیه حدیدچی معروف به “طاهره دباغ” در ۲۷ آبان ۹۵

دلیل فوت مرضیه حدیدچی معروف به "طاهره دباغ" در 27 آبان 95

[caption id="attachment_759" align="aligncenter" width="300"]دلیل فوت مرضیه حدیدچی معروف به "طاهره دباغ" در 27 آبان 95 دلیل فوت مرضیه حدیدچی معروف به "طاهره دباغ" در 27 آبان 95[/caption]

بانو مرضیه حدیدچی معروف به طاهره دباغ یکی از فعالان دوران انقلاب اسلامی که در اثر مبارزه با رژیم طاغوت شکنجه های بسیاری را متحمل شد صبح امروز بر اثر بیماری قلبی در بیمارستان درگذشت.

دلیل فوت مرضیه حدیدچی معروف به "طاهره دباغ" در 27 آبان 95

درگذشت بانو مرضیه حدیدچی

طاهره دباغ

[caption id="attachment_759" align="aligncenter" width="269"]دلیل فوت مرضیه حدیدچی معروف به "طاهره دباغ" در 27 آبان 95 دلیل فوت مرضیه حدیدچی معروف به "طاهره دباغ" در 27 آبان 95[/caption] [caption id="attachment_758" align="aligncenter" width="192"]دلیل فوت مرضیه حدیدچی معروف به "طاهره دباغ" در 27 آبان 95 دلیل فوت مرضیه حدیدچی معروف به "طاهره دباغ" در 27 آبان 95[/caption]

درگذشت بانو مرضیه حدیدچی

خانم مرضیه حدیدچی دباغ از مبارزان پیشگام نهضت اسلامی صبح امروز پس از گذراندن دوره ای بیماری دار فانی را وداع گفت. مرضیه حدیدچی (معروف به طاهره دباغ) در دوران نهضت اسلامی طعم زندان و شکنجه های سخت را چشید. حضور در مجلس شورای اسلامی و سپاه پاسداران از سوابق مرحومه دباغ پس از پیروزی انقلاب بود. وی که از بیماری قلبی رنج می برد صبح امروز در بیمارستان خاتم الانبیاء(ص) دار فانی را وداع گفت.

فعالیت های موثر بانو طاهره دباغ در دوران انقلاب : 

بانو مرضیه حدیدچی معروف به طاهره دباغ از شاگردان آیت‌الله سید محمدرضا سعیدی بود و با جامعه روحانیت مبارز همکاری داشت. در سال ۱۳۵۳ و پس از دو بار بازداشت توسط ساواک با کمک شهید محمد منتظری و با پاسپورت جعلی از کشور خارج شد. حدیدچی و دخترش رضوانه میرزا دباغ در مدت بازداشت مورد وحشیانه‌ترین شکنجه ها توسط ساواک قرار گرفتند. او همچنین در عربستان سعودی به توزیع اعلامیه‌های امام خمینی(ره) در میان حجاج می‌پرداخت اما بیشتر فعالیت‌های او در خارج از کشور مربوط به آموزش مبارزات چریکی در سوریه و لبنان زیر نظر شهید محمد منتظری و با حمایت امام موسی صدر می‌شد. در هنگام اقامت امام خمینی(ره) در پاریس بعنوان تنها زن محافظ شخصی و همچنین مسئول انجام وظایف اندرونی بیت امام(ره) مشغول فعالیت شد. حضرت امام(ره) در بانو حدیدچی را خواهر طاهر خطاب می کردند. پس از پیروزی انقلاب مناصبی چون اولین زن فرمانده سپاه (استان همدان)، و رئیس زندان‌های زنان تهران را بر عهده داشت. بانو دباغ به همراه آیت الله جوادی آملی یکی از سه نماینده‌ای بود که در سال ۶۷ پیام امام خمینی(ره) را به گورباچف آخرین رئیس جمهور شوروی رساند. بانو حدیدچی طی عمر بابرکت خود سه دوره نماینده مردم تهران و همدان در مجلس شورای اسلامی، مسئول بسیج خواهران کل کشور و استادی مدرسه شهید عالی مطهری و قائم مقامی دبیرکل جمعیت زنان جمهوری اسلامی را برعهده داشت.

دسته بندی : اخبار داغ

گردآوری : سایت تفریحی خبری خرگوش

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است 98