توصیه غذایی محرم | سایت تفریحی خبری خرگوش
عزیزانم هنگام نشستن, بزرگان و ریش سپیدان را بر خود مقدم بدانید.(کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸
خانه » سلامت » تغذیه » توصیه غذایی محرم
توصیه غذایی محرم

توصیه غذایی محرم

توصیه غذایی محرم

توصیه غذایی محرم

توصیه غذایی محرم

توصیه های تغذیه ای برای ایّام محرم؛ محرم از راه می رسد. ماه عزاداری سیّد و سالار شهیدان و هفتاد و دو تن یار باوفای ایشان. رسم پختن نذری و توزیع آن در بین عزاداران و آشنایان و همسایه ها از دیرباز بین شیعیان و از جمله ایرانیان مرسوم بوده است.

توصیه غذایی محرم

محرم

توصیه غذایی محرم

توصیه غذایی محرم

به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو اراک، مهندس آیدا غفاری کارشناس اداره نظارت بر مواد غذایی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی بیان کرد: در ماه محرم نذر های زیادی به صورت پختن غذا و پخش بین مردم ادا میشود که رعایت برخی اصول در تهیه و طبخ نذری ها اهّمیّت بسیاری دارد.

مهندس غفاری افزود: مهم ترین نکته تهیّه مواد اولیه مرغوب و تازه و رعایت بهداشت کامل می باشد که در غیر این صورت ممکن است بیماری از طریق غذای تهیّه شده به افراد بسیاری سرایت پیدا کند.

کارشناس تغذیه معاونت غذا و دارو ادامه داد : در قدم بعدی با توجه به افزایش خطر بیماری های غیر واگیر مثل دیابت، فشار خون و چربی بالای خون توصیه می شود روغن کمتری در طبخ نذری ها بکار برده شود. برای مثال پیاز و سبزی مورد مصرف در تهیّه خورشت ها نباید خیلی زیاد سرخ شود. چرا که هم محتوای ویتامینی آن کاهش می یابد و هم روغن بیشتری مصرف می شود.

مهندس غفاری اظهار کرد: در تهیه شله زرد، انواع شربت ها و نوشیدنی های نذری توصیه می شود شکر کمتری مصرف شود و کم شیرین تر باشند.

همچنین از مصرف نمک زیاد در پخت نذری هاخودداری شده و حتماً از نمک تصفیه شده یددار استفاده شود.
کارشناس تغذیه همچنین یادآور شد: برنج مصرفی قبل از پخت چندین بار توسط افراد مختلف پاک و تمیز شود تا هر گونه ناخالصی اعم از فضله موش، سنگ و غیره از برنج حذف گردد و نهایتاً نذری با کیفیت و سالم به دست مصرف کننده برسد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

گردآوری : سایت خبری تفریحی خرگوش

اشتراک گذاری مطلب

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است 72