توصیه غذایی محرم | سایت تفریحی خبری خرگوش
آدمیانی مانند گل های لاله ، زندگی کوتاه در هستی و نقشی ماندگار در اندیشه ما دارند .
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹
خانه » سلامت » تغذیه » توصیه غذایی محرم
توصیه غذایی محرم

توصیه غذایی محرم

توصیه غذایی محرم

[caption id="attachment_11924" align="aligncenter" width="300"]توصیه غذایی محرم توصیه غذایی محرم[/caption]

توصیه های تغذیه ای برای ایّام محرم؛ محرم از راه می رسد. ماه عزاداری سیّد و سالار شهیدان و هفتاد و دو تن یار باوفای ایشان. رسم پختن نذری و توزیع آن در بین عزاداران و آشنایان و همسایه ها از دیرباز بین شیعیان و از جمله ایرانیان مرسوم بوده است.

توصیه غذایی محرم

محرم

[caption id="attachment_11924" align="aligncenter" width="320"]توصیه غذایی محرم توصیه غذایی محرم[/caption]

به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو اراک، مهندس آیدا غفاری کارشناس اداره نظارت بر مواد غذایی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی بیان کرد: در ماه محرم نذر های زیادی به صورت پختن غذا و پخش بین مردم ادا میشود که رعایت برخی اصول در تهیه و طبخ نذری ها اهّمیّت بسیاری دارد.

مهندس غفاری افزود: مهم ترین نکته تهیّه مواد اولیه مرغوب و تازه و رعایت بهداشت کامل می باشد که در غیر این صورت ممکن است بیماری از طریق غذای تهیّه شده به افراد بسیاری سرایت پیدا کند.

کارشناس تغذیه معاونت غذا و دارو ادامه داد : در قدم بعدی با توجه به افزایش خطر بیماری های غیر واگیر مثل دیابت، فشار خون و چربی بالای خون توصیه می شود روغن کمتری در طبخ نذری ها بکار برده شود. برای مثال پیاز و سبزی مورد مصرف در تهیّه خورشت ها نباید خیلی زیاد سرخ شود. چرا که هم محتوای ویتامینی آن کاهش می یابد و هم روغن بیشتری مصرف می شود.

مهندس غفاری اظهار کرد: در تهیه شله زرد، انواع شربت ها و نوشیدنی های نذری توصیه می شود شکر کمتری مصرف شود و کم شیرین تر باشند.

همچنین از مصرف نمک زیاد در پخت نذری هاخودداری شده و حتماً از نمک تصفیه شده یددار استفاده شود. کارشناس تغذیه همچنین یادآور شد: برنج مصرفی قبل از پخت چندین بار توسط افراد مختلف پاک و تمیز شود تا هر گونه ناخالصی اعم از فضله موش، سنگ و غیره از برنج حذف گردد و نهایتاً نذری با کیفیت و سالم به دست مصرف کننده برسد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

  گردآوری : سایت خبری تفریحی خرگوش
اشتراک گذاری مطلب

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است 86