16 وزیری که رای اعتماد گرفتند | سایت تفریحی خبری خرگوش
ایستایی وجود ندارد ، هر چه هست جوشش و جاری بودن است.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
خانه » اخبار داغ » ۱۶ وزیری که رای اعتماد گرفتند
۱۶ وزیری که رای اعتماد گرفتند

۱۶ وزیری که رای اعتماد گرفتند

۱۶ وزیری که رای اعتماد گرفتند

16 وزیری که رای اعتماد گرفتند|کابینه دوازدهم

۱۶ وزیری که رای اعتماد گرفتند

نمایندگان مجلس به ۱۶ وزیر پیشنهادی حسن روحانی رییس جمهور کشور برای کابینه دوازدهم رای اعتماد دادند پنجمین جلسه بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی کابینه دوازدهم امروز صبح برگزار شد و ۱۶ وزیر توانستند در این جلسه رای اعتماد بگیرند خلاصه ای از این جلسه را در زیر بخوانید و اسامی وزیرانی را که رای اعتماد گرفتند را نیز در زیر بخوانید

وزیران کابینه دوازدهم

رای اعتماد به ۱۶ وزیر پیشنهادی

16 وزیری که رای اعتماد گرفتند|کابینه دوازدهم

۱۶ وزیری که رای اعتماد گرفتند

مجلس شورای اسلامی پس از بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، اطلاعات، امور اقتصادی و دارایی، امور خارجه، بهداشت و درمان و تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جهاد کشاورزی و دادگستری، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، فرهنگ و ارشاد اسلامی، کشور و نفت وارد بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی نیرو و ورزش شدند.

نمایندگان مجلس امروز نظر خود را در مورد وزرای دولت بعد از سخنرانی رییس جمهور اعلام می‌کنند.

*خبرهای جدید

۱۲:۴۵- بر اساس اخبار رسیده تمام وزرای پشنهادی روحانی به جز حبیب‌الله بی‌طرف ( وزیر پیشنهادی نیرو) از مجلس رای اعتماد گرفتند.

نتایج رای اعتماد به دولت مشخص شد.

لیست وزرا

۱- وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش: سیدمحمد بطحائی رای اعتماد گرفت

۲- وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات: محمد جواد آذری جهرمی رای اعتماد گرفت

۳- وزیر پیشنهادی اطلاعات: سید محمود علوی رای اعتماد گرفت

۴- وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی: کرباسیان رای اعتماد گرفت

۵- وزیر پیشنهادی امور خارجه: محمد جواد ظریف رای اعتماد گرفت

۶- وزیر پیشنهادی بهداشت: حسن قاضی‌زاده هاشمی رای اعتماد گرفت

۷- وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی: علی ربیعی رای اعتماد گرفت

۸- وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی: محمود حجتی رای اعتماد گرفت

۹- وزیر پیشنهادی دادگستری: سید علیرضا آوایی رای اعتماد گرفت

۱۰- وزیر پیشنهادی دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح: امیر حاتمی رای اعتماد گرفت

۱۱- وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی: عباس آخوندی رای اعتماد گرفت

۱۲- وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت: محمد شریعتمداری رای اعتماد گرفت

۱۳- وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی: سید عباس صالحی رای اعتماد گرفت

۱۴- وزیر پیشنهادی کشور: عبدالرضا رحمانی فضلی رای اعتماد گرفت

۱۵- وزیر پیشنهادی نفت: بیژن نامدار زنگنه رای اعتماد گرفت

۱۶-وزیر پیشنهادی نیرو: حبیب‌الله بیطرف با رای نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد

۱۷- وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان: مسعود سلطانی‌فر رای اعتماد گرفت

۱۱:۴۸- با اعلام نظر لاریجانی مجلس به مدت ۴۵ دقیقه اعلام تنفس کرد. نتیجه رای اعتماد ساعت ۱۲:۳۰ اعلام می‌شود

۱۱:۳۵: کارت‌های رای اعتماد در حال توزیع میان نمایندگان مجلس است.

۱۱:۳۳- پایان سخنرانی حسن روحانی. علی لاریجانی از رییس جمهور و وزرا خواست جلسه را ترک کنند.

حسن روحانی:

جناب آقای صالحی شخصیت علمی حوزوی و دانشگاهی هستند. هم خواست رهبری و هم خواست مردم را باید تحقق بخشند.

-مردم می‌گویند ۱۰ جا مجوز صادر می‌شود و تا مردم وسایشلان را می‌برند می‌آیند قفل می‌کنند. قفل کردن آسان است، کلید بیاورید باز کنید (خنده). نشاط هنرمندان برای ما مهم است.

-آقای کرباسیان در بخش‌هایی که خودشان بوده‌اند و سایر بخش‌ها و مسئولیت‌ها توانمندی دارند.

-امیر حاتمی شخصیتی هستند که در نیروهای مسلح خدمات فراوانی داشته‌اند. آنچه از ایشان می‌خواهم تقویت وحدت ارتش و سپاه است.

-باید همه سپاهیان ما خیال راحت داشته باشند مثل ارتش و این تجربه ایشان بسیار مهم است.

-دوم، فناوری‌های روزی که نیاز داریم برای تکمیل سلاح‌هایمان ان‌شاءالله انجام شود. یک چیز هم به وزیر دفاع می‌گویم که صنعت دفاعی تا جایی که امکانش هست به مردم واگذار شود.

-آقای رحمانی فضلی جزو وزرای خوب ما بودند. آنچه از آقای رحمانی خواسته بودم اینکه شایسته‌سالاری جای جناح بنشیند. البته شرط ما اعتدال است. معتدلین همه جناح‌ها باید مورد استفاده قرار بگیرند.

-وزیر کشور رییس شورای امنیت کشور است و کار بسیار دشواری است. این کار پیچیدگی دارد. آقای رحمانی تجربه خوبی دارند. دو انتخابات خوب را پشت سر گذاشتند.

-ما از شما رای قاطع می‌خواهیم تا همه نمایندگان با نشاط کار خود را آغاز کنند. ۲۰۰ به بالا باشد قبول داریم (خنده)

-آقای دکتر هاشمی جزو وزرایی است که همه شما خدماتش را به خوبی می‌دانید و کار بسیار بزرگی را انجام داد. طرح تحول سلامت بار سنگینی بود بر دوش این وزارتخانه.

-نمی‌خواهم بگویم این طرح نیاز به اصلاح ندارد یا کارهایی که انجام می‌دهیم می‌توان ارزان‌تر انجام داد یا خیر چون همه وزرا موظفند کیفیت و کمیت را بالا ببرند و از منابع محدود به بهترین وجه استفاده شود. در زمینه بهداشت و درمان هم باید بار مردم کمتر شود با کیفیت بیشتر.

-من شهادت می‌دهم، البته همه وزرایمان این‌گونه هستند اما یکی از پاک‌ترین وزرای ما آقای حجتی بوده است. گاهی چیزهایی را از من اجازه می‌گیرد تعجب می‌کنم. یک وزیر پاکدست مخلص انقلابی که از قبل انقلاب با هم ارتباط داشتیم.

– آقای حجتی کاملا متخصص است. ایشان را بیاورید پشت این تریبون، یک phd کشاورزی هم بیاورید کنارش. از «الف» تا «ی» همه مسائل را می‌داند

-منتقد نباید از وزیر اطلاعات بترسد ولی کسی که ضدنظام حرکت می‌کند، البته باید از وزارت اطلاعات بترسد.

-ما در سال ۹۴ اگر وزارت کشاورزی نبود، رشد ما منفی می‌شد. بخشی که ما را نجات داد، کشاورزی بود.کار بزرگی را نیاز داریم. وزارت جهاد کشاورزی و نیرو باید توانشان را اول برای آب بگذارند، بعد محیط زیست و سپس امنیت غذایی.

وزارت اطلاعات به‌ویژه در مقابله با گروهک‌های تروریستی موفق بود. در ضدجاسوسی خوب عمل کرد. برخی هر کسی با هر خارجی حرف می‌زند می‌گویند جاسوس است. معاونت ضدجاسوسی در مقابل کارهای نادرست ایستاده است.

-در اول انقلاب این کار را کردیم و موفق بودیم. آقای علوی را که اصرار کردم بیایندف با اینکه کارشان کار مشکلی هست چون از کسانی است که آزادی را هر روز نمی‌برد پای درخت امنیت قربانی کند

-نسبت به وزیر ارتباطات که اولین تجربه ما برای جوان‌گرایی است، علت معرفی ایشان این بود که امروز از ارتباطات مهم‌تر، فناوری اطلاعات و فضای مجازی است. این نکته را بگویم.

-همیشه بین امنیت و آزادی برخی فکر می‌کردند سازگاری نیست. ما این را قبول نداریم. این دو باید در کنار هم باشد.

-ما آزادی مسئولانه را می‌خواهیم. ما امنیتی می‌خواهیم که بر دوش هوشیاری و آگاهی ملی باشد. این با اسلحه نیست، با مشارکت اجتماعی است.

-من در شورای عالی فضای مجازی مدتی آقای جهرمی از طرف آقای علوی می‌آمد. مدتی از طرف آقای واعظی می‌آمد. در هر دو بخش شاهد بودم. چه زمانی که از وزرات اطلاعات می‌آمد چه از وزارت ارتباطات، همیشه امنیت و آزادی را با هم می‌دید.

-علت اصرار من این بود که مسائل پیچیده‌ای داریم. اگر مسائل امنیتی بلد نباشد گیر می‌افتد. اگر خودم حضور داشته باشم به آنها جواب می‌دهم ولی اگر من نباشم باید کسی باشد که امنیت را بلد باشد تا از آزادی مردم و شبکه‌های اجتماعی و اشتغال مردم در فضای مجازی حراست کند
-برای هر وزیر، پیوست حکم آماده کرده‌ایم. مثلا موضوع حقوق شهروندی، شفافیت، مبارزه با فساد، محیط زیست، اشتغال زنان و جوانان، استفاده از اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی و … به عنوان پیوست حکم در نظر گرفته شده است.

-باید آموزش و پرورش ما متحول شود. اولین صحبتم با آقای بطحایی این بود که باید مهارت دانش‌آموز بالا برود تا در کلاس یازده و دوازده بنگاه‌های اقتصادی او را جذب کنند.

-ما ۱۷ حکم آماده کرده‌ایم، دیگر باقی آن با خودتان. البته هر چه رای شما بود روی چشم ماست.

-برای هر وزیر، پیوست حکم آماده کرده‌ایم. مثلا موضوع حقوق شهروندی، شفافیت، مبارزه با فساد، محیط زیست، اشتغال زنان و جوانان، استفاده از اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی و … به عنوان پیوست حکم در نظر گرفته شده است.

-من با آقای ربیعی در بخش شستا و صندوق و … بحث‌های زیادی داشتم. این بار هم صحبت کردیم که یکی از چهره‌های صنعتی مسئولیت شستا را برعهده بگیرد. نظرم این است و سیاست‌های کلی می‌گوید باید بنگاه‌های اقتصادی را بفروشیم تا وزارتخانه‌های ما سبک شوند.

-کار اقتصادی وزارتخانه نادرست و غیردقیق بوده است. این وزارتخانه باید هماهنگ با وزارت بهداشت باشد. به این دلیل است که اصرار کردیم این وزیر بیاید برای مسئولیت سنگینی که بر دوش دارد.

 

-لایحه دادیم برای جداسازی وزارتخانه‌ها و آماده‌ایم که اگر مجلس نظرش بر چابک‌سازی وزارتخانه‌ها بود همکاری کنیم.

-به نظرم «صمت» وزارت سنگینی است. هر قدر هم بگویید آقای شریعتمداری تجربه دارد اما وزارتخانه بزرگی است. به ایشان گفتم باید با معاونان قوی کار کنند.

-چرا اصرار داشتم مهندس زنگنه بیاید؟ البته خودش پیشنهاد دیگری داشت و یک جوان را معرفی کرده بود. گفت به عنوان مشاور کنارش می‌ایستم. اول پیشنهاد وسوسه‌انگیزی بود.

-کمی فکر کردم ولی گفتم من ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی می‌خواهم. این جوان می‌تواند؟ به تردید افتاد. گفتم وزیری می‌خواهم که اسمش برند باشد برای جذب سرمایه. برخی وزرای ما اسامی‌شان در دنیا برند جذاب است.

-دکتر ظریف امروز در دنیای سیاست یک چهره جذاب است. این مهم است برای ما. برای من مهم است وزیر نفت من کسی باشد که بتواند سرمایه خارجی بیاورد. وزیر راه بتواند سرمایه بیاورد به کشور. من آقای آخوندی را می‌خواهم که اگر خواستیم هواپیما بخریم هر روز نیاید به من بگوید پول از کجا بیاوریم.

-می‌خواهم بیاید بگوید هواپیما می‌خرم و نیازی به پول دولت ندارم و دولت هم به او و ملت ایران اعتماد کند

-بزرگترین وظیفه وزارت خارجه بخش اقتصادی است. باید تسهیل کند و راه برای جذب سرمایه خارجی را باز کند.

-نمی‌توانیم در شرایط امروز برای پیشرفت به سمت سعی و خطا برویم. ۴۰ سال گذشت. سن همه ما اول انقلاب کم بود. ما که سن‌بالا بودیم ۳۰ سالمان بود. امروز از ما پذیرفته نیست. از همه تجربه خودمان و جهان باید استفاده کنیم.

-یکی از وظایف وزارت اقتصاد هم سرمایه‌گذاری خارجی است و باید موانع سرمایه‌گذاری برداشته شود.

-یکی از اهداف من این بوده که این تیم هم‌افزایی داشته باشند و به یکدیگر کمک کنند. دنبال این نبودم که ۱۷ قهرمان ناهماهنگ معرفی کنم. در فکر یک تیم ۱۸ نفره هیات وزیران هماهنگ بودم.

-اگر یک تیم ناهماهنگ ورزشی را به میدان بفرستیم نمی‌تواند کاری کند. علت اینکه می‌گویم کاش یک‌جا به وزرا رای داده می‌شد چون تلاش شده یک تیم هماهنگ کنار هم باشند.

– بزرگترین وظیفه وزارت خارجه، حراست از نهال نوپای برجام است. بعضی شوخی می‌کنند و عادت دارند به برخی جملات. نباید بترسیم.

-یکی از بزرگترین وظایف وزارت خارجه ما در این دوره فعالیت اقتصادی است. اولا وزیر خارجه باید کنار برجام بایستد و نگذارد آمریکا و دشمنان ایران پیروز شوند.

-کسی که سینه‌ سپر می‌کند جلوی برجام قهرمان میدان مبارزه در برابر استکبار است. برخی به آمریکا کمک می‌کنند.

-ما برای نفت و گاز ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه می‌خواهیم. الان بیش از ۱۰۰ میلیارد آماده است.

-چرا یک شبکه اجتماعی ایرانی وقتی کاربرانش می‌رسد به یک میلیون نفر هنگ می‌کند اما نمونه خارجی آن ۱۰۰ میلیون کاربر را تحمل می‌کند؟ این یعنی نیاز به تکنولوژی داریم.

-ما که در جاده‌ای تنها راه نمی‌رویم. در میدان رقابتیم. بدون تکنولوژی؟ از یک میدان نفتی نفت استخراج می‌کنید و تمام اما با تکنولوژی پیشرفته نفت به جای ۵۰ هزار بشکه در روز می‌شود ۱۰۰ هزار بشکه.

-ما نمی‌توانیم در دنیای امروز شوخی کنیم. حتی یک کشور پیشرفته اروپایی می‌گوید ۸۰ هزار بشکه، دیگری گفته بالای ۱۰۰ هزار بشکه استخراج می‌کنیم. اگر می‌خواهیم منابع گازی و نفتی ما تحرک پیدا کند، تکنولوژی و سرمایه می‌خواهیم.

-اینجا دیگر موافق و مخالف و ۲۴ میلیون و ۱۶ میلیون نداریم. همه باید بیاییم. بحث ملت است.

-آیا اشتغال جز از طریق سرمایه و فناوری امکان‌پذیر هست؟ نمی‌توان فقط بر فناوری داخلی تکیه کرد. ۵۰ سال است خودرو می‌سازیم. آیا بازار صادراتی به دست آوردیم؟ یک ماشین را می‌آوریم برای فناوری امروز، بعد از ۱۰ سال تغییر می‌کند و دیگر کسی آن را نمی‌خرد. مگر می‌شود بگوییم این تکنولوژی ماست و تکان نمی‌خوریم؟

-تحول در کشور ما جز صادرات غیرنفتی امکان‌پذیر نیست. نمی‌توانیم به نفت متکی باشیم.

– تقریبا ۱۲ سال از چشم‌انداز گذشته است. ما باید گام‌های بلندی برداریم. دوران جهش است. قبلا در قفل‌شده تحریم جلویمان بود. حالا که باز شده است. برخی می‌خواهند همان جای اول بایستند. باید از جایی که محترمانه ایستادید تکان بخورید.

-در طول ۵ سال قبل از دولت یازدهم آمار اشتغال خالص صفر بود و همه بار به دوش دولت یازدهم افتاد. این که در یک سال بیش از ۶۰۰ هزار نفر اشتغال خالص داشته باشیم کار کمی نیست ولی با توجه به نیاز کشور و برنامه ششم عقبیم.

-شاید اولویت ما سرعت در کار باشد. برای اولین بار بود که رهبر انقلاب در سخنرانی‌ها و خطبه‌های نماز عید فطر امسال تاکید کردند هر چه سریع‌تر دولت تشکیل شود. قبل از آنکه بیاییم برای نماز، خدمت آقا بودیم فرمودند کی دولت را تشکیل می‌دهید؟ گفتم خیلی مانده تا تحلیف. تاکید کردند که دولت زودتر تشکیل شود. چرا؟ برای اینکه ما وظایف بسیار سنگینی پیش رو داریم و باید کشور را متحول کنیم.

-نمی‌توان گفت به این وزیر رای ندهیم که وزیر قوی‌تری بیاید. ممکن است اما مصالح و مفاسدش را باید در نظر گرفت.

– امید ما این است هر چه سریع‌تر دولت کارش را شروع کند.

– گرچه از برخی جاها در قانون اساسی اینطور برمی‌آید که یک‌جا به وزرا رای داده شود ولی آیین‌نامه رای به تک‌تک وزرا را پیش‌بینی کرده است.

– هیچگاه بر مبنای رفاقت و سابقه رفتارمان با یکدیگر یا اینکه از چه جناحی و حزبی است تصمیم نگرفته‌ایم. دولتی هستیم که به اصلاح و اعتدال پایبند است.

– خدا را گواه می‌گیرم اگر فردی توانمندتر و صالح‌تر پیدا می‌کردم تردید به خودم راه نمی‌دادم.

– هیچ‌کدام ما بی‌نقص نیستیم اما همه تلاشم را به کار گرفتم، با همه کسانی که لازم می‌دیدم مشورت کردم، حرف بسیاری را گوش کردم، با فراکسیون‌های سه‌گانه مجلس هم نشست داشتیم، همه را در کنار هم قرار دادیم، بهترین‌هایی که توانستیم انتخاب کنیم همین‌ها بودند.

– ان‌شاءالله به ۱۷ وزیر رای قاطع خواهید داد تا ما کارمان را زودتر شروع کنیم.

-ما باید نقد نمایندگان را مورد توجه قرار دهیم و اگر برنامه‌مان نقص دارد، تصحیح کنیم.

-در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری خوشبختانه صداوسیما هر روز تبلیغش این بود که رای به فرد نمی‌دهید، به برنامه رای می‌دهید

– خواهش می‌کنم از مجلس عزیز همانطور که وظایف نظارتی خود را به خوبی انجام می‌دهند، وزاری خودشان را هم که به آنها رای اعتماد می‌دهند تشویق و کمک کنند. نیازمند حمایت‌های مادی و معنوی شما هستند که مادی آن قوانین است و معنوی آن روحیه‌ای است که به آنها می‌دهید.

– به نظر من آنها که مخالف بودند یا موافق، نقدهایی را بیان کردند و اشکالات و پیشنهاداتی را بیان کردند به ما و وزرا کمک کردند.

– ۴۰ هزار میلیارد تومان در سال گذشته برای صندوق‌های بازنشستگی دادیم در حالیکه خود صندوق باید متکفل می‌بود.

-صندوق‌های ما هم علاوه بر خزانه خالی بود. هیچ صندوقی امروز قادر نیستند به تعهدات خود عمل کنند. بالای ۴۰ هزار میلیارد تومان برای یارانه نقدی می‌دهیم. ۶۰ هزار میلیارد تومان هم سهم صندوق توسعه است.

-این ۱۴۰ هزار میلیارد تومان و نصف درآمد است. اگر بدهکاری به دولت به بخش‌های مختلف را حساب کنیم چیزی باقی نمی‌ماند.

– همه بودجه ما حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان است، هر چند در بودجه رقم بیشتری پیش‌بینی شده است.

– در این شرایط سخت، دولت و مجلس تصمیم گرفتند به مردم خدمت کنند. گاه باید به منطقه و جهان هم کمک کرد. این توفیق بزرگی است. اینکه رای اعتماد می‌دهید یعنی ما با هم کاری را شروع کرده‌ایم.

-دولت و مجلس هر دو بار سنگین انجام مطالبات ملی این مردم رشید را بر دوش داریم

– راه صاف و ساده‌ای پیش روی ما نیست. برای دنیا هم مسیر حکمرانی ساده و هموار نیست تا چه رسد به ما در این منطقه پرآشوب و مشکلاتی که از گذشته برای همه ما باقی مانده است.

۱۰:۲۳-پایان بررسی برنامه ها و صلاحیت وزرای پیشنهادی و دفاع وزرا در صحن علنی مجلس.روحانی برای دفاع آخر از کابینه‌اش پشت تریبون قرار گرفت

۱۰:۰۶- حسن روحانی برای دفاع از وزرای پیشنهادی وارد مجلس شد.

۱۰:۰۰- سلطانی‌فر به عنوان آخرین وزیر برای دفاع از برنامه‌های خود پشت تریبون قرار گرفت. لاریجانی خطاب به او گفت به چهره‌تان می‌آید که می‌خواهید ده دقیقه صحبت کنید.

-یکی از مهمترین رویکردهای اینجانب در دوره جدید جوانگرایی و کاهش سن مدیریت در این وزارتخانه است.

-مصمم هستیم با همت مضاعف و با حمایت از سازمان‌های مردم نهاد تعداد آنها را زا ۲ هزار به ۵ هزار برسانیم.

-کسب میزبانی ۷۵ مسابقه جهانی که در دوران پسا برجام محقق گردید

-امیدواریم با رعایت ملاحظات شرعی بتوانیم زمینه حضور بانوان و خانواده‌ها را در سایر عرصه‌های ورزشی مهیا کنیم

-برنامه ریزی گسترده برای حضور مقتدرانه تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه از برنامه‌های ما بوده است.

-از پس از انقلاب وظایف مختلفی داشته و در دوران وزارتم در دولت یازدهم سعی کردم رایزنی با نخبگان فرهنگی و ورزشی را در صدر برنامه های خود قرار داده و ظرفیت بی پایان جوانان را در عرصه ورزش شناسایی کنم. ورزش را زبان گویای ملت و ورزشکاران را سفیر این مهم می دانم.

-شرط موفق برنامه ریزی جوانان این است که مسئله جوان مهم تلقی شود و ورزش به عنوان مصداقی برای این موضوع است. گفتمان ملی باید در مورد سرمایه اجتماعی جوانان و تقویت اثربخش آن با نهادهای رسمی قرار گیرد. ناهمگونی در فهم موضوع جوانان و مشکلات ازدواج و اشتغال آنان برطرف شود. امروز نظر مجلس بر تداوم روند ساختار فعلی این وزارتخانه است. اما اگر نظرتان بر تفکیک وزارت ورزش و جوانان باشد، ما تمکین میکنیم و همه چیز را در اختیار سازمان جوانان قرار میدهیم.

 

۹:۵۵- قربانی به عنوان آخرین موافق پشت تریبون در جلسات بررسی صلاحیت وزرای روحانی قرار گرفت.

-متاسفانه نگاه به این وزارتخانه فقط ورزشی است در حالیکه باید به عنوان یک نهاد فرهنگی و متولی امور و ساماندهی جوانان به آن نگاه کرد.

-چه کسی باید چنین وزارتخانه‌ای را مدیریت کند؟ آقای سلطانی فر در مدت کمتر از ۹ ماه ارتباط خوبی با نمایندگان داشت و از جمله وزاری میدانی این دوره بود. توانست آرامش را به حوزه ورزش بازگرداند ورزشی که نگاه به آن سیاسی بود.

-توجه به بانوان یعنی ایجاد یک معاونت در وزاتخانه در این ۹ ماه در برنامه‌های ایشان بود. برنامه‌هایی که ارائه دادند منطبق بر سند چشم‌انداز، برنامه ششم و سیاست‌های کلی است.

-مناسب سازی خدمات با وضعیت جانبازان از جمله برنامه‌های ایشان است. در حوزه جوانان ایجاد نهضت فراگیر ملی برای ترویج ازدواج آسان و ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی هم از برنامه‌های ایشان است.

۹:۴۳- محمد قمی به عنوان موافق وزیر پیشنهادی پشت تریبون قرار گرفت.

۹:۳۸- قرجه طیار به عنوان موافق وزیر پشت تریبون قرار گرفت. از او از زمان باقی مانده برومندی استفاده می‌کند.

-ایشان از ابتدای انقلاب تاکنون در مسیر سیر مستقیم انقلاب بوده و ذره‌ای از این مسیر فاصله نگرفته.

-ایشان شخصی با ظرفیت فوق‌العاده بالای تعاملی و عدالت گریست. نگاه ویژه ایشان به ورزش استان‌ها بخصوص استان‌های محروم و مرز بوده است.

-در همین مدت کوتاه دوره حضور ایشان شاهد حاکمیت روح آرامش بخشی بر ورزش کشور بودیم. در سایه همین آرامش تیم ملی ایران توانست برای اولین بار قبل از پایان رقابت‌های مقدماتی به جام جهانی صعود کند.

۹:۳۰- برومندی به عنوان نماینده موافق پشت تریبون قرار گرفت.

-سلطانی فر، فردی با هوش، با برنامه و خوش اخلاق است. تعامل خوبی هم با مجلس دارد. او ۲۰ سال در سمت‌های مختلف و استان های مختلف خدمت کرده است. در همین وزارت خانه وقتی هنوز به صورت تربیت بدنی اداره می شد معاون بوده اند. ایجاد زیرساخت های خوب و گردشگری در دوران مدیریتی ایشان بود. همینکه مخالف ندارند نشان از مدیریت قوی ایشان است.

-در دوران وزارت قبلی خود در حوزه ورزش توازن اجرا کردند و در برنامه ششم توسعه که سند بالادستی است کمک کردند و تصمیمات موثری در حوزه ورزش گرفته شد. وضعیت نابسامان فدراسیون ها را سامان دادند. مطالبات ورزشکاران را پرداخت کردند. توجه به پیشکسوتان و توجه به ورزش زنان با حفظ شئون اسلامی، توجه به ثمن‌ها، اتمام پروژه های نیمه تمام از تهم اقدامات ایشان بوده است. برنامه های ایشان در راستای پاسخ به نیازها و حل مشکلات جوانان تنظیم شده است.

۹:۳۰- سلطانی فر بنا بر اعلام لاریجانی مخالفی ندارد.

۹:۲۹- بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی ورزش در دستور کار مجلس قرار گرفت.

۹:۲۲- نمایندگان در حال دادن تذکر هستند.

۸:۵۱- حبیب‌الله بی‌طرف وزیر پیشنهادی نیرو در حال دفاع از برنامه‌های خود است.

-نظام متعهد به مردم است به مردم خدمت کرده. اینها را نباید نادیده گرفت.

-نماینده مخالفی گفت برای وزیر شدن به گفتار خلاف قانون متوسل می‌شوم: آنهایی که مرا می‌شناسند می‌دانند برای هیچ پست و مقامی متوسل به خلاف قانوند نشدم. برای آخرت خودم ارزش بالایی قائلم. هرگز خلاف قانون نکرده‌ام و نخواهم کرد.

-نماینده مخالف دیگری درباره شرکت‌هایی گفتند که بنده در آنها مسئولیت دارم. خب قبل از اینکه بنده مسئولیتی داشته باشم بالاخره باید جایی ایفای نقش بکنم. الان فقط عضو هیات مدیره مولد نیروی جهرم هستم و در صورتیکه امروز رای اعتماد بیاورم از آن سمت استعفا خواهم داد.

-همه به خوبی واقف هستیم که امروزه مسئله آب یک دغدغه جدی در آستانه بحران است. منابع آب تجدید پذیر کشور از ۱۲۰ میلیارد مترمکعب کاهش پیدا کرده به این ترتیب بخش‌هایی از سرزمین ایران وارد شرایط آبی شده‌اند.

– ۶۲ درصد از مساحت کل کشور از مرز تنش آبی عبور کرده و ۵۴ درصد متاسفانه وارد شرایط تنش آبی شده است.

-رودخانه‌ها و قنوات و چاه‌ها و تالاب‌ها خشکیده، دشت‌ها نشست زمین داشته و فرو چاله‌ها بروز کرده‌اند. اما متاسفانه مصرف بی‌رویه آب همچنان ادامه دارد.

-۱۰۰ میلیارد متر مکعب مصرف آب روزانه داریم که درصد از ۴۰ درصد از منابع سطحی تامین می‌شود و ۶۰ درصد از منابع زیرزمینی. منابع زیر زمینی که تامین کننده بخش عمده آب کشور هستند، دچار مشکلات عدیده شده‌است.

-اگر چه در سال‌های قبل با سرمایه گذاری دولت کارهای قابل توجهی صورت گرفته و آب رسانی شده است باید بگوییم ما امروز در آستانه بحران قرار داریم و باید عاقلانه اندیشه کنیم و مجدانه تلاش کنیم. باید بتوانیم کشور را از این مرحله عبور بدهیم.

-راهکار اساسی برای خروج از بحران چیست؟ راهکار اساسی بهبود و اصلاح و ارتقای مدیریت در بخش آب کشور است. در سال‌های گذشته سیاست مدیریتی وزارت نیرو مهار حداکثری از روانآب‌های کشور بود. سال ۸۹ به این نتیجه رسیدیم مدیریت یکجانبه و تامین پاسخگو نیست.

 

-ایران کشوری است که با توجه به شرایط اقلیمی، کمبود و پراکندگی بارش، توزیع نامتوازن بارش در پهنه سرزمین شرایط خاصی دارد. این فعالیت آغاز شده و امروز شاهد وجود ۱۶۹ سد مخزنی بزرگ، ۲۰۰ متوسط و ۲۲۰ سد مخزنی کوچک هستیم.

-این ۶۰۰ سد نعمتی برای تامین آب شرب و جزو افتخارات ماست. صنعتگران ما زحمات زیادی کشیدند. هرکار خوبی نقاط ضعفی هم دارد. باید به خاطر مشکلات جزیی برای ۱۰ سد، عملکرد خوب این ۶۰۰ سد را نادیده بگریم؟ ما در ایران یک مورد هم خسارت جهت شکستن سد سکسته نداشته ایم. اما در آمریکا، برزیل ، هند و .. این اتفاق افتاده است.

-برخی در مورد سد سیوند گفته اند که آثار باستانی را تخریب کند. اما تراز سد سیوند تا آثار باستانی پاسارگاد ۳۵ متر فاصله دارد. با تلاش ۱۵ گروه کاوشگری مسائل شناسایی شده است. سد ۱۵ خرداد اقدام بزرگ ایران برای تامین آب شهر قم است. مشکلاتی هم دارد اما این سد کار میکند و قابل بهره برداری است. یا به کمک زرینه رود آب تبریز، آذرشهر سقز و میاندوآب تامین میشود. ملت ایران باید به خود ببالد که چنین مهندسان و مدیرانی دارند.

-همانگونه که در برنامه هایم گفته‌ام، تعهد نسبت به مطالبات مردم، به کارگیری استعداد خود در مسئولیت، رعایت اخلاق حرفه ای و تعهدات دینی و تقدم منافع ملی بر منافع بخشی، گروهی رعایت حقوق شهروندی، صداقت و صراحت در برخورد با مردم و نماینگان مجلس، داشتن روحیه انقلابی همراه با انتقاد پذیری، پاسخگو کردن واحدهای زیر مجمعه به مردم، تلاش برای شفافیت و مقابله با فساد اداری، رعایت شایسته سالاری در انتخاب مدیریت ها همیشه در اولویت کارهای من است. برای انتخاب یک مدیر من همیشه به سه “ب” توجه داشته‌ام: بداند، بخواهد، بتواند.

-من پاسخگوی دوره مدیریتی خود هستم و عملکرد دوره گذشته در حیطه وظایف من نیست. مشارکت در تامین آب و برق را علاوه بر خدمت بی منت جزو ذخایر اخروی خود می دانم.

۸:۴۲- امیری به عنوان نماینده موافق پشت تریبون قرار گرفت. او از زمان باقی مانده علیجانی استفاده می‌کند.

-ایشان فردی اجرایی و انقلابی و متخصص است. با رانت بالا نیامده است. در مورد عملکردشان بر اساس آمار از وزرای موفق نیرو در بعد از انقلاب بوده است.

-در زمان بیطرف ارتباط برون مرزی کشور تکمیل شود. تعادل تولید و مصرف برق بوجود آمد. خاموشی‌های خسته کننده زمان ایشان قطع شد. از بخش خصوصی برق خریده شد.

-امروز کشور هم کابل ساز شده و هم صادر می‌کند. در بازدید مقام معظم رهبری از مپنا تاکید کردند که ما ششمین توربین ساز دنیا شده‌ایم.

-بنده که ۵ دوره پیوسته در مجلس هستم یادم هست نمایندگان برای گرفتن بودجه چه تلاشی می‌کردند. لذا نباید تغییرات آب و هوایی و مشکلات همسایه‌ها را در این باره به گردن آقای بیطرف انداخت.

-آب خیلی زودتر از آنچه که فکر می کردیم مشکل ساز شد و دیر بجنبیم امنیتی می‌شود.

۸:۳۴- علیجانی به عنوان نماینده موافق پشت تریبون قرار گرفت.

-گاه به آب نباید سیاسی، قومی و استانی باشد بلکه باید با نگاه ملی به این مسئله نگاه کنیم

– در کشور بحران آب داریم اما بحران بزرگتر، بحران مدیریت آب است

– بی طرف می تواند بحران آب را به خوبی مدیریت کند، در زمان هشت سال مسئولیت وی در وزارت نیرو، زیرساخت های خوبی در این زمینه ساخته شد

– بی طرف از چالش های وزارت نیرو مطلع است و برای آنها برنامه دارد

– در سراسر کشور با وجود بیابان های وسیع، استفاده از انرژی های خورشیدی می تواند بسیار کارآمد باشد

– برنامه های ارائه شده بی طرف نشان دهنده تسلط او بر اسناد بالادستی و برنامه ششم توسعه است

– در برنامه های او موردی مبنی بر مغایرت با اسناد بالادستی یافت نشد.

۸:۲۶- قوامی به عنوان مخالف بعدی پشت تریبون قرار گرفت.

هادی قوامی مخالف بیطرف( نیرو):

قبل از انقلاب آمریکایی ها برای ساخت سد گتوند تحقیق کرده بودند اما در دوران وزارت شما، محل ساخت این سد ۱۴ کیلومتر تغییر کرد، بر چه مبنایی این کار انجام شد؟ نتیجه ساخت این سد تبدیل آب شیرین به آب شور بود.

-مخالفت من با بی‌طرف به دلیل مسئله آب است. شما در دولت اصلاحات هشت سال وزیر نیرو بودید. ما، دولت اصلاحات را به دلیل شاخص های اقتصادی با ثبات ترین دولت بعد از انقلاب میدانیم. اما در همین مدت شما دچار خطای تشخیص در سرمایه گذاری شدید شما باید از سیاستهای دیپلماسی استفاده می کردید و وقتی که سدهای ترکیه ایجاد شد مخالفت می کردید، سدهایی که موجب ریزگردها و خشک شدن دجله و فرات شده است.

-گفته می شود که ما به اندازه ۹ میلیارد آب های سطحی را مهار کردیم. الان حجم آب جمع شده کجاست؟ سد گتوند که آمریکایی ها ایجاد کرده بودند، اما کارشناسان شما آن را جا به جا کردید و بعد آب لین سد از آب دریا هم شورتر است. شما صادقانه بگویید که مقصر بودیید. در نقاط مختلف ایران هم سدهایی ایجاد شده که بی فایده بوده اند.

-در چهار سال پیش رو چه کاری میخواهید بکنید که مشکلات ساختاری از بین رود؟ تلنولوژی قنات و این میراث بیش از ۲۵۰۰ ساله باید حفظ شود. چاه عمیق ها امروز مشکلات زیادی ایجاد کرده اند. امروز بین استانها تنش ایجاد شده که باید حل شود.

۸:۱۹- بعد از قرائت دستور کار مجلس و قرآن، موسوی بیوگی به عنوان مخالف وزیر نیرو پشت تریبون قرار گرفت.

-به دلیل اتخاذ سیاست های غلط در زمینه آب در دولت های نهم و دهم، این موضوع به یک تنش سیاسی و امنیتی تبدیل شد و به دولت یازدهم هم ادامه پیدا کرد، اگر سدی در این دوران ساخته شده برای حل آن باید راهی اندیشیده شود

-آنچه در برنامه بی طرف دیدم، راهی برای حل مشکلات آب و برق کشور دیده نشده است

-آقای بیطرف! ۸۰ درصد سطح آب‌های زیر زمینی یزد مورد استفاده قرار گرفته است، در این شرایط برای تامین حق‌آبه زیست محیطی چه برنامه‌ای دارید؟

-صادقانه بگویید در موضوع مهم سد گتوند چه می خواهید بکنید و باید برنامه دقیق را مطرح کنید. سدهایی که در دوران قبلی وزارت شما احداث شده همه با مشکل مواجه است. حتما مسائلی را بین استان ها این نوع سد ها و سیاست هایی که شما دارید ایجاد می کند

-بعد از این عملکرد در چهارسال پیش رو چه کار مهمی باید انجام دهید که مشکل آب حل شود. ما نتوانستیم قنات ها را حفظ کنیم همه از بین رفته.

گردآوری : سایت خبری تفریحی خرگوش

اشتراک گذاری مطلب

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

  1. ۱۶ وزیری که رای اعتماد گرفتند
    http://khargush.com/the-16-voters-who-voted-for-confidence/

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است 86