اولین واکنش جوان اعدامی پای چوبه دار بعد از بخشش | سایت تفریحی خبری خرگوش
آسمان برای گرفتن ماه تله نمی گذارد، آزادی خود ماه است كه او را پایبند می كند.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
خانه » اخبار داغ » اولین واکنش جوان اعدامی پای چوبه دار بعد از بخشش
اولین واکنش جوان اعدامی پای چوبه دار بعد از بخشش

اولین واکنش جوان اعدامی پای چوبه دار بعد از بخشش

اولین واکنش جوان اعدامی پای چوبه دار بعد از بخشش

[caption id="attachment_3870" align="aligncenter" width="300"]اولین واکنش جوان اعدامی پای چوبه دار بعد از بخشش اولین واکنش جوان اعدامی پای چوبه دار بعد از بخشش[/caption]

پنج شنبه,تهران محله ای در جنوب شهر,خانواده مقتول شرط کردن که راس اذان ظهر امروز خانواده قاتل و مقتول در حسینه ی محل حضور پیدا کنند پیش از اذان ظهر پدر مقتول وارد حسینه ی قدس میشه اینجاس که پدر مقتول میگوید:یک پسری داشتیم ما رفته بود خیابان طی اتفاقاتی کتک زدنش و کشتنش. اما ما حالا این قاتل رو می بخشیم و دیه ای هم از او نمی گیریم.خواهر قاتل میگوید زمانی که به اعدام برادرم نزدیک میشدیم مادرم چند بار سکته کرد و پدرم شکسته شد.این اتفاقات هیچ ربطی به برادرم نداشت چند نفر این کار رو انجام دادن و به گردن میثم انداختند.

اولین واکنش جوان اعدامی پای چوبه دار بعد از بخشش

عفو قاتل

[caption id="attachment_3864" align="aligncenter" width="300"]اولین واکنش جوان اعدامی پای چوبه دار بعد از بخشش اولین واکنش جوان اعدامی پای چوبه دار بعد از بخشش[/caption]

خاطرات یک خانم مددکار از شب های اعدام متهمان مددجو در شب اعدام مضطرب است مدام به ساعت نگاه می کند و تا آخرین لحظه امید دارد شاکی رضایت دهد. شاید کمتر کسی تا به حال به این موضوع فکر کرده که زنان مددجو چگونه روزگار می گذرانند و بویژه شب قصاص را چگونه صبح می کنند و یا اینکه فعالیت مددکاران زن در زندان چگونه است.

به گزارش عصرایران به نقل از ایرنا، خانمی میانسال با چادری که گرد و غبار و تیره بختی زندانیان بویژه زندانیان اعدامی آن را از همه چادرهای دیگر سیاه تر کرده ، با ایرنا از همه خاطرات تلخ و تلخ و شاید چند مورد شیرینش از شب های زندان و بودن در کنار مددجویان می گوید.

20 سال با مددجویان سر کرده و به جرات می توان گفت نیمی از عمر خود را در کنار قاچاقچیان مواد مخدر و قاتلان گذرانده است . می گوید بیشتر مددکار است و از پشیمانی و ندامت مددجویان اعدامی در شب های آخر حرف ها دارد. شب اعدام را رقت بارترین شب عمر می داند.

در ورای سوسوی چشمانش می توانی خاطرات 20 سال بودن با انسان هایی را که کمتر کسی جرات بودن با آنان را دارد ، مرور کنی؛ همان خاطراتی که کمی برایش زجرآور و حتی سنگین است ، خاطراتی که هیچگاه از ذهن او پاک نمی شود و شاید تازه بعد از بازنشستگی این خاطرات بیشتر و بیشتر خود را نشان دهند.

او در زندان های چندین شهر مازندران به عنوان مددکار خدمت کرده است و در حال حاضر نیز مددکار زندان و در کنار مددجویان زن است.

به گفته خودش ، کارش را نخست به عنوان مراقب در زندان آغاز کرد و وظیفه مراقبت، نگهداری و کنترل زندانیان را بر عهده داشت ، اما بعدها مددکار شد و این آغاز فعالیتش در جمع مجرمان و خلافکاران و خدمتش به اجرای عدالت همراه با رافت و آگاهی بود .

می گوید دخترکی جوان بود ، وقتی به عنوان مراقب وارد زندان شد ؛ با همه احساسات لطیف یک دختر 20 و چند ساله.

اگر چه کمی روحیه مردانه گرفته است ، اما از آنجا که روحیه لطیف در وجود زن ذاتی است، این روحیه را نیز از دست نداده است.

نقش او تنها مددکاری در زندان نیست ، بلکه در جامعه و بیرون از زندان به عنوان یک دختر ، یک همسر، یک مادر، یک فامیل و یک دوست و آشنا ایفای نقش می کند و بدون روحیه لطیف زنانگی نمی تواند در جامعه قدم بگذارد.

گزارش نویسی از شغل چنین افرادی در جامعه آن هم برای عموم مردم بسیار دشوار است و دشوارترین بخش آن هم نحوه نگارش است ، نگارشی که در آن ردی از ابراز احساسات و قضاوت روزنامه نگارانه نباشد و مخاطب بتواند خود به داوری بنشیند.

[caption id="attachment_3869" align="aligncenter" width="777"]اولین واکنش جوان اعدامی پای چوبه دار بعد از بخشش اولین واکنش جوان اعدامی پای چوبه دار بعد از بخشش[/caption]

برای بردن مخاطبان به تونل ناشناخته شغل مددکاری زندان و آشنان کردن آنان با خاطرات و خطرات زندگی یک مددکار اجتماعی که سال های سال علاوه جسم و تن ، ذهن و روانش نیز در بند زندان و زندانیان باقی خواهد ماند ، تنها شیوه نگارش ، پرسش و پاسخ مستقیم بوده است .

یکی دیگر از دشواری های تهیه مصاحبه یا نوشتن گزارش در باره چنین مشاغلی ، تاکید مصاحبه شونده بر ذکر نکردن نامش در گزارش یا مصاحبه است حتی بدون نام خانوادگی و یا نام مستعار.

س - شب اعدام برای یک مددجو و یک مددکار چگونه صبح می شود؟

ج - یک مددکار اجتماعی وظیفه دارد در راستای پیگیری پرونده های زندانیان تا آخرین لحظه اقدامات لازم را انجام دهد؛ به همین منظور بیشترین تلاش ما مددکاران بویژه در شب اعدام گرفتن رضایت از شاکی یا اولیای دم است تا در لحظه اجرای حکم که شده موضوع به رضایت ختم شود. اما یک اعدامی، شب آخر عمرش را با اضطراب، استرس، ندامت و طلب بخشش سپری می کند و به امید رضایت در پای چوبه دار زنده است.

س - آیا تا کنون دل شما برای محکومی بیشتر از بقیه سوخته است ؛ مثلا به خاطر اینکه توبه کرد یا طفل خردسال داشت ؟

ج - ما هم انسان هستیم؛ شاید بسیاری از افراد فکر کنند چون در زندان هستیم و با قاچاقچیان و قاتلان سر و کار داریم پس روحیه ما نیز سخت و خشن است ؛ در حالی که چنین نیست. ما هم احساسات داریم و بی شک برخی رفتار محکومان در شب اعدام ما را می رنجاند.

    [caption id="attachment_3870" align="aligncenter" width="720"]اولین واکنش جوان اعدامی پای چوبه دار بعد از بخشش اولین واکنش جوان اعدامی پای چوبه دار بعد از بخشش[/caption]

خوب یادم دارم فردی را که واقعا توبه و یا به قول گفتنی ' توبه نصوح ' کرده بود، کاملا از کارش پشیمان بود. روز قبل و شب اعدام را در کنار او با اندوه گذراندم اما خوشبختانه در پای چوبه دار با رضایت اولیای دم همراه و این مددجو آزاد شد.

س - بیشترین رضایت ها معمولا چه موقع است؟

بیشتر خانواده هایی که تقاضای قصاص دارند معمولا لحظه اعدام رضایت می دهند. آنها که بابت از دست دادن عزیزشان بسیار ناراحت هستند تنها راه برون رفت حداقلی از این نگرانی را در اعدام قاتل می بینند و بر حکم قصاص نفس اصرار دارند.

لحظه قصاص نفس یکی از اولیای دم باید چوبه زیر پای مجرم را خالی کند، شاید با خود لحظه ای فکر می کند و می بیند نمی تواند با دستان خودش ، از کسی سلب حیات کند و از این رو معمولا بیشتر رضایت ها در این لحظه اعلام می شود.

ج - آیا مددجویان اعدامی وصیت نامه هم می نویسند؟

محکومان به اعدام در روزهای آخر شروع به نگارش وصیت نامه می کنند و اموال شخصی خود را به خانواده یا دوستان خود می بخشند.

س - آیا مددجویی از زندگی شخصیش برای شما تعریف کرده و در این شرایط چه احساسی داشتید؟

ج - مددجویان برای پیگیری قضایی همه زندگینامه و شرایط و جزییات پرونده و خانواده و مشکلاتشان را بیان می کنند تا شاید در روند پیگیری پرونده و رفع مشکل آنان تاثیر داشته باشد.

دسته بندی:اخبارداغ گردآوری : سایت خبری تفریحی خرگوش
اشتراک گذاری مطلب

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

  1. اولین واکنش جوان اعدامی پای چوبه دار بعد از بخشش
    http://khargush.com/young-reacts-after-giving-first-execution-gallows/

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است 32